poważnych powikłań grypy

Większość przypadków grypy to drobne choroby, ale u niektórych osób wirus może prowadzić do poważnych powikłań, w tym zapalenia płuc i zawału serca. Znajomość sygnałów ostrzegawczych poważnych objawów grypy może pomóc w szybkim rozpoczęciu leczenia, zanim choroba stanie się poważniejsza.

Najczęstszym objawem zakażenia grypą jest gorączka. Inne objawy to ból głowy, bóle ciała, ból gardła i katar lub zatkany nos. U niektórych osób występują również wymioty lub biegunka, choć częściej występuje to u dzieci niż u dorosłych. Gorączka zwykle ustępuje po około dniu lub dwóch. Choroba trwa zwykle około tygodnia u dorosłych i do dwóch tygodni u dzieci.

powikłania po grypie

Zapalenie płuc rozwija się, gdy wirus grypy dostanie się do płuc lub gdy infekcja jest powikłana infekcją bakteryjną. Zapalenie płuc może powodować zespół zaburzeń oddechowych (ARDS), który może zagrażać życiu i może prowadzić do problemów z sercem, takich jak migotanie komór, zawał serca lub udar. Może również pogorszyć inne schorzenia, takie jak infekcje ucha lub problemy z zatokami, szczególnie u małych dzieci.

Znaki ostrzegawcze poważnych powikłań grypy

Do osób o podwyższonym ryzyku powikłań grypy zaliczają się osoby mieszkające lub pracujące w zatłoczonych warunkach, np. w domach opieki, osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak astma i choroby płuc, cukrzyca lub choroby serca, a także osoby przyjmujące leki, np. -leki odrzucające przeszczepianie narządów, sterydy lub leczenie raka. Grypa może również osłabić układ odpornościowy kobiet w ciąży i powodować problemy dla płodu rozwijającego się w matce.

Poważne powikłania grypy mogą obejmować wirusowe lub bakteryjne zapalenie płuc, odwodnienie i pogorszenie długotrwałych schorzeń, takich jak astma lub choroby serca, infekcje ucha lub problemy z zatokami, zwłaszcza u dzieci. Ponadto grypa może prowadzić do pogorszenia stanu zwanego zapaleniem mięśni, chorobą mięśni lub problemami z ośrodkowym układem nerwowym.

Chociaż grypa nie jest zaraźliwa, możesz zarazić innych, kaszląc lub kichając w chusteczkę, której następnie dotknie ktoś inny. Może temu zapobiec przestrzeganie właściwej higieny rąk, w tym częste mycie rąk mydłem i wodą oraz używanie środka dezynfekującego do rąk, gdy nie można się umyć.

Zwykle w przypadku grypy nie ma konieczności wizyty u lekarza, jednak w niektórych przypadkach lekarz może chcieć przeprowadzić badanie fizykalne. Twój lekarz zapyta Cię o objawy i historię choroby, a jeśli jesteś w grupie zwiększonego ryzyka powikłań, Twój lekarz może przepisać lek przeciwwirusowy, taki jak oseltamiwir (Tamiflu), baloksawir (Xofluza) lub zanamiwir (Relenza).

Leki te, które można przyjmować doustnie lub wdychać za pomocą urządzenia przypominającego inhalator na astmę, skrócą przebieg choroby i zapobiegną poważnym powikłaniom. Jeśli musisz pozostać w szpitalu, lek o nazwie peramiwir (Rapivab) można podać dożylnie (IV). Leki te działają najlepiej, jeśli zostaną zastosowane w ciągu pierwszych dwóch dni choroby. Pomocne mogą być również leki zmniejszające przekrwienie lub środki przeciwbólowe.

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *